Najważniejszym warunkiem przyłączenia się do kampanii „Mam czas” jest decyzja o podjęciu wyzwania. Organizatorem i Uczestnikiem może być każdy, kto zdecyduje się przez tydzień wykorzystać wolny czas w aktywny i kreatywny sposób. Długofalowe cele kampanii to pozytywne i trwałe relacje międzyludzkie: w rodzinie, przedszkolu i szkole, na podwórku… Fundacja Pegaz.la w ramach kampanii zaproponuje rozmaite formy rozrywki innej niż cyfrowa, która zdominowała życie zbyt wielu dzieci, zastępując wszelkiego rodzaju inne zabawy. Finał kampanii odbędzie się w dniach 1-7 maja 2017 roku.
„Mam czas” nawiązuje do popularnej amerykańskiej kampanii ScreenFree Week (czyli Tydzień bez monitora), która pierwszy raz odbyła się w 1994 roku. Jej priorytetem jest zmniejszenie czasu spędzanego przez dzieci przed ekranem telewizora, monitorem komputera, tabletem. Kampania otrzymała wsparcie Prezydenta Obamy oraz organizacji zajmującej się walką z otyłością u dzieci (White House Task Force on Childhood Obesity).
„Mam czas” – podobnie jak ScreenFree Week – ma na celu połączyć najmłodszych z otaczającym światem, zadbać o relacje rodzinne i aktywne spędzanie wolnego czasu. Program kampanii uwzględnia zarówno samodzielną aktywność, jak i grupowe (rodzinne i rówieśnicze) zabawy. Promowane będzie m.in. czytanie, gry planszowe, gry rozwijające, konkursy, granie na instrumentach, śpiewanie… Czyli „tradycyjne”, czasem zapomniane lub rzadziej praktykowane formy rozrywki. „Mam czas” to szansa dla dzieci, aby czytać, grać, myśleć, tworzyć, być bardziej aktywnym fizycznie i spędzić więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi.
Planowany zasięg kampanii to 2 miliony osób na terenie całej Polski.
Więcej na stronie Mam Czas